Mit jelent a mentalizáció?

Amikor mentalizálunk valakit, akkor megfigyeljük és megpróbáljuk megérteni a benne zajló folyamatokat. A másik viselkedésének okot tulajdonítunk, aminek feltárására és megértésére erőfeszítést teszünk. Például egy vitahelyzetben ahelyett, hogy nekitámadnánk a másiknak és csak a saját igazunkat képviselnénk, a mentalizáció során érdeklődéssel fordulunk a másik szempontjai és lelkiállapota felé. 

A mentalizáció azonban nemcsak a másik személyre vonatkozhat, hanem önmagunkra is. A bennünk lejátszódó érzéseket, gondolatokat, szándékokat és egyéb lelki folyamatokat is megfigyelhetjük, értelmezhetjük. Példának okáért elgondolkozhatok azon, miért szorongok bizonyos helyzetekben, vagy azon, miért úgy viselkedtem az előbb, ahogy.

Milyen az, amikor nem mentalizálunk? Ekkor a másikat tárgynak tekintjük, nem érdekel minket, mi állhat a viselkedésének hátterében, nem vesszük figyelembe a szempontjait, nem próbáljuk őt megérteni, elutasítjuk a lelki szükségleteit.  Saját magunkkal is bánhatunk hasonlóképpen.

A nem mentalizáló működés áll az iskolai erőszak (bullying) hátterében is. A Békés iskolák program egyik fő célkitűzése, hogy jól mentalizáló közösségeket hozzon létre.

Szólj hozzá!